Znaczenie doboru wózka inwalidzkiego do konkretnej osoby

Lifestyle

12-06-2020

Odpowiednio dobrane wózki inwalidzkie zapewniają komfort poruszania się osobom o ograniczonych możliwościach chodzenia. Przyczyn takich sytuacji jest mnóstwo, począwszy od tymczasowych urazów, przez wypadki samochodowe, a kończąc na skutkach różnych chorób. Dlatego niezbędny okazuje się doskonałej jakości wózek inwalidzki, jednak należy liczyć się z tym, że może być to kosztowny zakup. Wiele osób sugerując się ceną, wybiera pierwszy lepszy wózek, jednak nie jest to dobra decyzja, zwłaszcza gdy sprzęt będzie miał służyć przez dłuższy czas osobie niepełnosprawnej. Dobrze dobrany pojazd tego rodzaju może znacząco wpłynąć na swobodę poruszania się, a nawet podnieść komfort codziennego funkcjonowania.

Znaczenie doboru wózka inwalidzkiego do konkretnej osoby

Znaczenie budowy wózka inwalidzkiego

Generalnie wózki inwalidzkie dzieli się ze względu na ich budowę, jest to bowiem konstrukcja, na którą składa się dość duża liczba elementów. Warto więc wskazać części, które powinny przesądzić o wyborze takiego, a nie innego wózka. Najbardziej istotnym elementem jest oczywiście rama, najczęściej spotyka się stalowe, akrylowe oraz tytanowe, choć zdarzają się inne stopy metali. W każdym razie powinna być stabilna, lekka i przede wszystkim wytrzymała – zwłaszcza jeśli na wózku ma poruszać się osoba o nieco większej masie. W sklepie Medicus każdy Klient znajdzie wózek inwalidzki dostosowany do swoich potrzeb oraz warunków. Przy zakupie wózka inwalidzkiego powinno się ponadto zwrócić uwagę na adapter oraz camber, pierwszy umozliwia wyregulowanie środka ciężkości. Natomiast camber to nic innego jak odpowiednie nachylenie kół, im większy parametr, tym lepiej – zwrotność jest wówczas o wiele lepsza. Trzy powyżej wskazane elementy budowy odgrywają największe znaczenie, ale ponadto należy przyjrzeć się tapicerce, siedzisku, kołom napędowym, belkom, ciągom, podnóżkom, hamulcom oraz boczkom i rączkom. Przydatne w wózkach inwalidzkich są również poduszki przeciwodleżynowe, mają one szczególne znaczenie dla osób nie mających możliwości wstania z wózka podczas codziennego funkcjonowania.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie wózka inwalidzkiego?

Poza materiałem, z którego wykonano ramę, istotny jest ponadto jej rodzaj, może być krzyżakowy lub stały. Każdy z nich ma swoje największe zalety, w przypadku pierwszej ramy korzyścią jest możliwości jej rozłożenia na płasko i spakowania do samochodu lub odłożenia na czas, gdy nie wózek nie będzie używany. Wadą ramy krzyżakowej jest niestety duża masa wózka oraz o wiele mniejsza odporność na ewentualne uszkodzenia pojazdu. Przeciwnie jest w przypadku stałej ramy, mimo że zajmuje więcej miejsca, to jest o znacznie bardziej praktyczna, dlatego producenci bardzo często wykorzystują ją w wózkach inwalidzkich. W kwestii tapicerki najważniejsza jest możliwość jej zdejmowania w dowolnym momencie, w ofercie sklepu Medicus znajdują się wózki inwalidzkie, których tapicerki można wyprać i nie powstają podczas takich czynności żadne uszkodzenia. Natomiast siedzisko musi mieć właściwie dostosowane długość i szerokość, by było właściwie dobrane do osoby niepełnosprawnej.

Podobne artykuły