Jednym z pierwiastków, które są kluczowe dla naszego organizmu, jest potas. To on w mocno wpływa na działanie układu nerwowego, trawiennego oraz organów naszego ciała. Warto wiedzieć, z czym wiąże się jego niedobór i jak należy go uzupełniać.
Niedobór potasu – objawy
Objawy wskazujące na niedobór potasu tożsame są z niedoborem magnezu. Pierwszym objawem niedoboru obu tych minerałów jest osłabienie organizmu oraz towarzyszące mu skurcze mięśni, oraz ich bóle. Wtedy też pojawiają się kłopoty z oddychaniem oraz trawieniem. Niedobór potasu osłabia regenerację mięśni. Nie odzyskują one swojej energii w tempie, które byłoby optymalne, a to powoduje problemy z ich spięciami. Efektem są skurcze mięśni, osłabienie, odrętwienie oraz uczucie mrowienia. W przypadku przewlekłych niedoborów potasu zagrożeniu ulega działanie całego ciała. Dotyczy to również organów wewnętrznych, takich jak serce. Przyczyną takiego tanu rzeczy jest nieprawidłowa, niezbilansowana dieta. W takiej sytuacji należy zadbać o to, aby organizm spożywał pokarmy bogate w minerały i witaminy.
Skutki niedoboru potasu
Zaburzenia organizmu wynikają przede wszystkim z niedoboru potasu, choć i jego nadmiar może być niebezpieczny dla organizmu. Niedobór potasu sprawia, że praca mięśni traci swoją równowagę na poziomie komórkowym, a to zwiększa ilość skurczy. Potas wpływa na rozluźnianie i spinanie mięśni, więc jego niedobór zaburzy to działanie. Jeśli będziemy spożywać nadmierne ilości soli, a jednocześnie nie będziemy jeść warzyw i owoców, co prawda będziemy mieli więcej potasu niż potrzeba, ale znacznie zwiększymy ryzyko nadciśnienia oraz innych powiązanych z nim chorób.
Jak radzić sobie z niedoborem potasu?
Uniknięcie problemów z niedoborem tego minerału można zawdzięczać m.in. napojom z elektrolitami. Warto spożywać też produkty bogate w potas: kakao w proszku, banany, morele suszone, otręby pszenne oraz wiele owoców np. jabłka, daktyle i śliwki suszone. Warto również sięgnąć po pistacje, orzechy laskowe i czekoladę. Istotne w dostarczaniu potasu będzie spożywanie grochu, nasion fasoli i innych roślin strączkowych.