Wielogodzinne siedzenie przy biurku, dźwiganie ciężarów, długotrwałe zachowywanie nieprawidłowej postawy, nadwaga, długie chodzenie w butach na wysokim obcasie, brak aktywności fizycznej lub niepoprawnie wykonywane ćwiczenia – to wszystko przyczynia się do dużych obciążeń kręgosłupa, a w konsekwencji do bolesnych dolegliwości w okolicach pleców. Zanim udamy się na konsultację do lekarza ortopedy, można nieco ulżyć sobie w cierpieniach stosując domowe metody.
W jaki sposób złagodzić ból pleców zanim udamy się do lekarza?
Kiedy dopadnie nas ból kręgosłupa, można sięgnąć doraźnie po leki przeciwbólowe dostępne w aptece bez recepty. Chwilową ulgę z pewnością przyniosą także maści o działaniu termicznym- rozgrzewające lub chłodzące. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zastosowanie okładów zimnych lub ciepłych. Do schłodzenia bolesnego miejsca, świetnie nadają się gotowe wkłady żelowe, natomiast z rozgrzewaniem z kolei doskonale poradzi sobie termofor lub specjalne plastry (dostępne w aptekach). Zbawiennie zadziała także odprężająca ciepła kąpiel w wannie.
Zdecydowanie należy ograniczyć aktywność fizyczną, zwłaszcza taką, która wymaga dużego zaangażowania kręgosłupa, czyli podnoszenie ciężarów ale również intensywne ćwiczenia na siłowni. Z pewnością nie należy wykonywać ruchów, które wywołują silniejsze reakcje bólowe. Warto zadbać o ergonomiczną postawę przy pracy. Jeśli to tylko możliwe, należy korzystać z krzeseł z podłokietnikami i regulowanym oparciem. W celu odciążenia kręgosłupa, wskazane jest odpowiednie przygotowanie miejsca do spania. Materac powinien być raczej twardy, tak, aby nie zapadać się podczas leżenia. Dobrze by było, żeby poduszka była ułożona w taki sposób, aby odcinek szyjny kręgosłupa pozostawał w linii prostej z dolnymi odcinkami. Nie zaleca się więc spania na bardzo wysokich pierzastych poduchach lub dokładania pod głowę tzw. jaśków.
Jeśli ból nie ustaje po upływie tygodnia, konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą lub lekarzem specjalistą.