Zapewne wiele osób miało w swoim życiu do czynienia z zatruciem pokarmowym. Ma ono miejsce wówczas, gdy nieświadomie zjemy produkt z zawartością toksyn. Wszelkie objawy są zlokalizowane w układzie pokarmowym. Występują bóle brzucha, biegunki, wymioty i ogólne osłabienie całego organizmu. Takie problemy pojawiają się najczęściej w okresie letnim, kiedy spożywamy schłodzone produkty. Jeżeli są one nieprawidłowo przechowywane, stają się idealnym siedliskim dla bakterii różnego rodzaju. Stąd do wystąpienia objawów chorobowych jest już bardzo blisko.
Zatrucia bakteryjne
Najczęściej występującymi są zatrucia bakteryjne, okres ich wylęgania jest krótki. Nie przekracza kilku dni, zazwyczaj wynosi jedynie kilkanaście godzin. Dlatego bardzo łatwo wskazać produkt, który prawdopodobnie wywołał reakcję chorobową. Czasami żywność, którą zamierzamy spożyć nie wygląda na nieświeżą, czy podejrzaną po kątem występowania w niej drobnoustrojów. Nieświadomość sprowadzenia na siebie ryzyka zatrucia pokarmowego jest w tym wszystkim zdecydowanie najgorsza.
Najczęściej występujące objawy zatrucia
Zatrucie pokarmowe daje objawy przez średnio trzy dni. Zdarzają się oczywiście incydenty trwające krócej, na przykład wtedy gdy zjemy niewielką ilość danej potrawy. W innych sytuacjach może przeciągnąć się do tygodnia. W takiej sytuacji najważniejsze jest zadbanie o poziom nawodnienia organizmu. Występujące biegunki i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia, co stanowi już poważną konsekwencję. Jeśli zauważymy u siebie lub osoby bliskiej pogarszający się stan, należy natychmiast zareagować. Nie zaszkodzi wezwanie pogotowania, gdy temperatura ciała jest podwyższona, lub chory straci przytomność. Takie następstwa mogą wystąpić w zatruciu jadem kiełbasianym – niezwykle szkodliwą toksyną. W skrajnych sytuacjach możliwy jest zgon. Jedynie szybka reakcja może uratować ludzkie życie. Zatrucie pokarmowe u dorosłych osób łatwiej opanować, niż problem występujący u dzieci. Im młodsze, tym trudniej jest zachować zdrowy rozsądek i spokój.