Terapia falą uderzeniową – na czym polega i jakie schorzenia leczy?

Zdrowie

06-06-2020

Terapia falą uderzeniową jest wykorzystywana przede wszystkim do leczenia dolegliwości bólowych zlokalizowanych w układzie mięśniowo-szkieletowym. Oprócz tego, fala uderzeniowa jest stosowana w medycynie estetycznej w celu redukcji cellulitu, zmniejszania widoczności blizn oraz rozstępów. Zabieg ten skutecznie zmniejsza także napięcie mięśniowe, co prowadzi do rozluźnienia, poprawy samopoczucia oraz uczucia relaksu.

Czym jest fala uderzeniowa i na czym polega terapia z jej użyciem?

Fala uderzeniowa to fala o niewielkiej częstotliwości wytwarzana pod wysokim ciśnieniem przez specjalną aparaturę. Pozwala to jej na precyzyjne dotarcie do źródła bólu oraz jego wyeliminowanie. Terapia falą uderzeniową jest innowacyjną metodą, z której warto skorzystać tym bardziej, że jest bezinwazyjna i w pełni bezpieczna dla zdrowia pacjenta. Dostarczenie fali akustycznej do organizmu polega na przyłożeniu głowicy do skóry i poddanie źródła dolegliwości jej działaniu, co pozytywnie wpływa na zmiany chorobowe umiejscowione w różnych warstwach skóry i tkanek.

Terapia falą uderzeniową jest bardzo skuteczną metodą, która posiada szerokie spektrum zastosowań. Wykorzystuje się ją w celu eliminowania bólu, co jest możliwe dzięki stymulowaniu przez falę błon komórkowych i zakończeń nerwowych. Fala uderzeniowa pobudza ponadto metabolizm i krążenie krwi wewnątrz tkanek, co pozwala na skuteczną redukcję cellulitu. Poprawa produkcji kolagenu w skórze właściwej z kolei pozytywnie wpływa na wygląd blizn i rozstępów, które ulegają wizualnemu zmniejszeniu. Terapia falą uderzeniową przynosi także relaks i odprężenie – podczas zabiegu zmniejszeniu ulega napięcie mięśniowe, co prowadzi do ogólnej poprawy samopoczucia pacjenta.

Terapia falą uderzeniową – na czym polega i jakie schorzenia leczy?

Kiedy warto skorzystać z terapii falą uderzeniową?

Zabiegi falą uderzeniową są zwykle wykonywane z powodu zmian pourazowych i zwyrodnieniowych w obrębie mięśni, ścięgien, wiązadeł i stawów, w przypadku których dolegliwości bólowe stanowią jeden z najbardziej dokuczliwych objawów. Decydując się na terapię falą uderzeniową warto jednak wiedzieć, że nie poleca się jej stosowania w ostrych stanach zapalnych oraz w krótkim czasie po wystąpieniu urazu. Przeciwwskazaniem do terapii falę uderzeniową jest także ciąża, choroba nowotworowa umiejscowiona w miejscu zabiegu, zaburzenia krzepliwości krwi i stosowanie leków przeciwkrzepliwych oraz wszczepiony rozrusznik serca.

Istnieje natomiast wiele wskazań do leczenia falą uderzeniową. Należą do nich takie schorzenia, jak m. in. bóle kręgosłupa, zapalenia ścięgien, bóle stawów, ostroga piętowa, kolano skoczka, podwyższone napięcie mięśniowe i wiele innych. W celu uzyskania jak najlepszych efektów terapia falą uderzeniową powinna być prowadzona w seriach i wykonywana w kilkudniowych odstępach między poszczególnymi zabiegami. Pierwsze pozytywne efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu, a skuteczne wyeliminowanie problemu zwykle następuje po 3-5 zabiegach. Ilość oraz częstotliwość wykonywania zabiegów jest dobierana przez specjalistę na podstawie indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.