Rodzaje orzechów

Zdrowie

29-09-2020

Orzechy są bogactwem wielu wartościowych składników odżywczych takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe, białka, błonnik, witamina E, witaminy z grupy B, fosfor, magnez, żelazo, wapń, potas, cynk oraz sód. Każdy rodzaj orzechów (https://www.delikatesyzdrowo.pl/cat-pl-3-Orzechy.html) ma w sobie inną zawartość określonych składników. Warto wiedzieć kiedy sięgać po dany gatunek i jakim dolegliwościom przeciwdziałają. Jedne będą bardziej wzmacniać układ nerwowy, inne krążenie, niektóre zapobiegać cukrzycy typu 2 itd. Jakie zatem wyróżnia się rodzaje orzechów?

Migdały

Zaliczane są do najbardziej szlachetnych orzechów (które można kupić online na stronie https://www.delikatesyzdrowo.pl/cat-pl-3-Orzechy.html). Często określane są mianem „króla” wśród orzechów. Kupuje się je najczęściej w całości ze skórką lub bez niej, w postaci płatków czy słupków, mielone, a także dostępne są migdały w łupinach. 1/5 migdałów to białka. Są bogate w magnez i fosfor. To one wśród orzechów posiadają najwyższy zawartość witaminy B2 i witaminy E, które świetnie wpływają na wygląd skóry, popęd seksualny oraz opóźniają proces starzenia. To, co najbardziej wyróżnia migdały to najniższa zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, a najwyższą błonnika. Ich kaloryczność na 100 g wynosi 579 kcal.

Orzechy nerkowca

To orzechy (także dostępne w sklepie internetowym https://www.delikatesyzdrowo.pl/cat-pl-3-Orzechy.html), które rosną na brazylijskim drzewie określanym nanerczem. Owoce tego drzewa cechuje niezwykły kształt. Znane są z najbardziej subtelnego miąższu w porównaniu do wszystkich orzechów. Posiadają w sobie wysoką zawartość białka, magnezu, fosforu, cynku i żelaza. To najbardziej smaczny orzech występujący na świecie, który najczęściej zjada się w formie przekąski lub dodatku do sałatki, ciasta czy deseru. Są bardzo często wykorzystywane w kuchni dalekowschodniej. Z nerkowców produkuje się likier zwany „kaju”. Jego kaloryczność jest równa 553kcal/100g.

Rodzaje orzechów

Orzech włoski

Tak jak migdały i nerkowce posiadają dużą zawartość białka, stąd bardzo często używa się ich w diecie wegetariańskiej. Orzechy włoskie posiadają ogromną zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Mówi się, że zaledwie 3 orzechy równe są dziennemu zapotrzebowaniu na kwasy omega-3. To właśnie one zawierają w sobie dużo witaminy B6 oraz kwasu foliowego, przez co często są zalecane kobietom w ciąży. Kaloryczność tych orzechów to 645 kcal/100g.  

Orzech laskowy

Ma podobną kaloryczność do orzechów włoskich. Są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, a głównie tych jednonienasyconych, które mają ogromne znaczenie podczas obniżania poziomu negatywnego cholesterolu. Orzechy te są również zalecane w profilaktyce miażdżycy. Mają dużą zawartość witaminy E i kwasu foliowego, który jest konieczny do prawidłowego rozwoju płodu.

Wśród innych rodzajów orzechów występują także pistacje, orzeszki ziemne, orzechy pekan, orzechy makadamia, pinie, orzechy brazylijskie oraz orzech kokosowy (ma najmniejszą ilość białka i tłuszczu z pośród innych orzechów, ponieważ w 50% składa się z wody).