Okulary sportowe - dla kogo są dedykowane?

Sport

22-09-2020

Regularne uprawianie sportu wymaga nierzadko zakupu niezbędnych akcesoriów, wśród których znajdują się na przykład okulary. Pierwszym i podstawowym kryterium przy ich wyborze powinno być odpowiednie dopasowanie danego modelu do twarzy. Muszą gwarantować wygodę i nie zsuwać się i nie powodować dyskomfortu.

Okulary sportowe - dla kogo są dedykowane?

Okulary sportowe do jazdy rowerem

Jak sama nazwa wskazuje, okulary sportowe dedykowane są osobom prowadzącym aktywny tryb życia. W przypadku wyboru produktu dedykowanego do jazdy rowerem, najczęściej sugerujemy się jego wyglądem zewnętrznym. Nie jest to dobra taktyka, ponieważ nie zawsze idzie to w parze z wygodą noszenia i komfortem jazdy. Okulary sportowe mają za zadanie głównie chronić przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Jednak są przydatne także w pochmurne i deszczowe dni, czy takie, podczas których wieje silny wiatr. Aspektem, który odgrywa bardzo ważną rolę są oprawki – muszą być dopasowane i zawsze trzymać się w miejscu. Dostosowane nawet do najtrudniejszych warunków nie powinny się przesuwać, poprawa ich nie zawsze jest bowiem możliwa i potrafi to wyprowadzić sportowca z równowagi. Podczas przymierzania okularów przed zakupem należy zwrócić uwagę, czy nie uciskają z jakiejkolwiek strony. Jeżeli tak, to konieczne jest poszukanie innego modelu, ponieważ na dłuższych dystansach będzie to większy problem. Kolejnym kryterium wyboru specjalnych okularów są oczywiście soczewki, których zadaniem jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Jeżeli jazda na rowerze to sport uprawiany bardzo często, warto zainwestować w droższe modele okularów. W niektórych znajdują się specjalne otwory, które zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Dzięki temu od wewnątrz na szkłach nie gromadzi się para, która mogłaby przeszkadzać w swobodnej jeździe.

Okulary sportowe dla biegaczy

Poza jazdą na rowerze, często uprawianym sportem jest bieganie. Tutaj także przydadzą się lepsze okulary sportowe o podobnych cechach, które mają te do jazdy na rowerze. W tym przypadku równie istotna jest ochrona oczu przed szkodliwym działanie promieniowania słonecznego. Dzięki odpowiedniemu ich zabezpieczeniu oczy nie łzawią, nie pojawiają się trudności w prowadzeniu aktywności fizycznej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważne są to kwestie. Co wyglądu zewnętrznego okularów sportowych do biegania, to ich oprawki powinny być odpowiednio szerokie. W ten sposób o wiele lepiej chroni się same gałki oczne i ich okolice, oczy w mniejszym stopniu się męczą. Oprawki nie mogą być za ciężkie i zbyt masywne, powinny nie być wyczuwalne na nosie i jednocześnie wykonane z solidnego materiału. By sprawdzić, jak produkt zachowa się podczas aktywności, podczas przymierzania można wykonać kilka podskoków, by sprawdzić, czy nie będą za luźne. Okulary sportowe to jedno z wyzwań zakupowych, o którym powinien pomyśleć każdy sportowiec. Niezależnie od częstotliwości wykonywanych ćwiczeń, należy dobrze przygotować się do każdego treningu. Ochrona oczu powinna być zawsze podstawą, zapobiega się w ten sposób także powstawania schorzeń narządu wzroku.

Podobne artykuły