Któż z nas nie cierpiał na zesztywniały i ból w okolicy karku, przeciążone plecy czy ból głowy? Często te objawy są dobrze znane większości z nas. Szczególnie tych na co dzień pracujących przed komputerem czy podejmujących siedzącą pracę. Wystarczy dowiedzieć się jakie działania wykonać, by raz na zawsze uporać się z objawami wynikającymi ze zbyt długiego siedzenia za biurkiem oraz im przeciwdziałać. Badania jasno dowodzą, że niemalże 1/3 społeczeństwa spędza 8, a czasem nawet i więcej godzin w pozycji siedzącej. Wpływa to na pojawienie się takich dolegliwości jak osłabione mięśnie, kruchość kości, ograniczony zakres ruchów czy słaba koordynacja i równowaga. Jakie zatem ćwiczenia wykonywać, by zapobiec pojawieniu się tych standardowych objawów?
Pamiętaj o przerwach
Bardzo ważne jest to, by raz na godzinę wykonywać sobie kilkuminutową przerwę. Może to być wyjście po pocztę, wykonanie telefonu, wyjście do toalety czy do bufetu po kawę. Chodzi o to, by na chwilę odejść od komputera. Trzeba być świadomym, że zbyt długie pozostawanie w pozycji siedzącej ma bardzo niebezpieczne skutki dla zdrowia człowieka.
Zmieniaj pozycje w trakcie siedzenia
W trakcie pracy przy komputerze warto zadbać o to, by co jakiś czas zmieniać pozycję ciała, raz odchylając ciało do tyłu, a raz do przodu. Najlepiej zdecydować się na zakup krzesła z możliwością regulacji stopnia nachylenia, co jakiś czas prostując nogi lub zginać je w kolanach, opierając na podstawie krzesła. Tego typu działanie ma duże znaczenie dla organizmu. To, co z pewnością poprawia jakość pracy to biurko z regulowaną wysokością blatu, co sprawia, że możemy zmieniać pozycję siedzącą w pozycję stojącą.
Dbaj o ruch
Trzeba wykorzystywać momenty, w których nie musimy być przy komputerze. Podczas rozmów telefonicznych warto przechadzać się po własnym gabinecie czy korytarzu, podobnie jest w trakcie rozmów z współpracownikami. Jak już wspomniano odchodzenie od komputera raz na godzinę jest niezwykle ważne, podkreśla to między innymi Szwedzka Inspekcja Pracy.
Pamiętaj o rozciąganiu
Przy dłuższym pozostawaniu w bezruchu nasze ciało domaga się o proste ćwiczenia rozciągające. Są one idealne na występujące objawy, wynikające z długotrwałej pracy przy biurku. Świetne ćwiczenia znajdują się w pozycji K. Berg „ Wielka Księga Rozciągania”.