Dlaczego rozgrzewka przed treningiem jest ważna?

Sport

08-07-2022

Rozgrzewki przed treningiem są niezbędne. Niestety wielu zapomina o tym fakcie i postrzega go jako zło konieczne. Jest to błąd, ponieważ rozgrzewka pomaga przygotować się do ciężkiego ćwiczenia i ograniczyć ryzyko kontuzji podczas treningów.

Ćwiczenia na rozgrzewkę

Rozgrzewanie przed ćwiczeniami zwykle rozpoczyna się od krążenia stawami w celu zwiększenia ciśnienia krwi naczyniowego i poprawy częstości akcji serca. Rozgrzewka powinna trwać co najmniej 20 min. W ten sposób mięśnie są zachęcane do pracy poprzez wykonywanie ruchów, takich jak krążenie w ramionach, nadgarstkach, kolanach, kostkach. Następne warto lekko rozciągnąć je aby działały jak najlepiej.

Dobry trening, który rozgrzewa mięśnie i poprawia ich wytrzymałość obejmuje całe ciało. Wiele osób korzysta z tylko z podstawowego, prostego zestawu, aby osiągnąć to zadanie, unikając ich powtarzania. Wówczas nie do końca osiąga cel. Dobry zestaw ćwiczeń daje pewność, że wszystkie mięśnie będą rozgrzewane i właściwie przygotowane do wysiłku.

Podczas rozgrzewki ważne jest także właściwe oddychanie i przyzwyczajanie organizmu do wysiłku fizycznego. W ten sposób powoli zwiększa się przepływ krwi, tak ważny do transportu tlenu.

Dlaczego rozgrzewka przed treningiem jest ważna?

Rozgrzewka przed treningiem w domu

Treningi domowe to zazwyczaj trening siłowy, który wymaga podnoszenia ciężarów lub pracy z własnym obciążeniem. Wymaga to więc odpowiedniego przygotowania mięśni, które są najważniejsze dla wszystkich ćwiczeń, nie tylko tych na siłowni. Wskazane jest, aby, klasycznie, rozpocząć od obiegu poszczególnych obszarów ciała i wspieranie dynamicznych krążeń przez dynamiczne rozciąganie w kolejnym kroku.

Trening bez rozgrzewki – czym to grozi?

Nierozruszane mięśnie, więzadła i stawy nie są przygotowane do wysiłku a co zatym idzie mniej elastyczne. W związku z tym w czasie treningu mogą zbyt rozciągać lub uszkodzić w inny sposób. Dzięki wstępnym ćwiczeniom stawy kostne są rozruszane, co pomaga uniknąć poważnego uszkodzenia stawów.

 

Podobne artykuły