Ponad połowa populacji skarży się na dolegliwości związane ze stopami. Jedną z najbardziej charakterystycznych patologii anatomicznych stopy są paluchy koślawe, szerzej znane jako haluksy.
Deformacja występuje w postaci wypukłości w bocznej części stopy, po wewnętrznej stronie - przy paluchu, który wraz z pogłębianiem się schorzenia, coraz bardziej skręca w kierunku sąsiadujących palców, z czasem nachodząc na nie. Haluksy to nie tylko defekt estetyczny. Są one przyczyną uciążliwych dolegliwości bólowych, zwłaszcza podczas chodzenia. W jaki sposób dochodzi do koślawienia palucha i jak temu zapobiec? Co robić, gdy problem haluksów jest w zaawansowanym stadium?
Czym tak naprawdę są haluksy?
Wada polega na przechyleniu dużego palca stopy na zewnątrz - w stronę pozostałych palców, przy jednoczesnym powstawaniu w miejscu skrzywienia, wyrośli kostnych, wywołujących obrzęki i stany zapalne w obrębie pierwszej kości śródstopia. Przypadłość może być przekazana w genach, jednak zaobserwowano wiele czynników sprzyjających rozwojowi tego rodzaju deformacjom. Do powstania paluchów koślawych, przyczyniają się także występujące wcześniej schorzenia związane z ruchomością stopy. Są to między innymi: płaskostopie, przykurcz ścięgna Achillesa, zapalenie stawów o podłożu reumatycznym oraz wiotkość wielostawowa. Paluch koślawy pojawić się może także w wyniku przebytych wcześniej urazów, po długo trwających przeciążeniach (nadwaga) oraz u pacjentów po amputacji drugiego palca stopy. Źródło problemu w wielu przypadkach leży również w nieodpowiednio dobranym obuwiu – zbyt ciasnym, o wąskich noskach, wymuszającym niefizjologiczne ułożenie stopy podczas chodzenia (buty na wysokich obcasach). Z tego względu zdecydowanie częściej kobiety zgłaszają się do lekarza z takim obciążeniem. Rozpoznania rodzaju schorzenia może dokonać np. ortopeda prywatnie w Krakowie.
Nieinwazyjne sposoby korekcji palucha koślawego
Na wybór metody leczenia, wpływ ma pierwotna przyczyna wywołująca haluksy oraz stadium zaawansowania powstałych zmian. Im szybciej pacjent zgłosi się do specjalisty, tym większe szanse na uniknięcie operacji. Leczenie zachowawcze w przypadku palucha koślawego obejmuje zróżnicowane formy fizjoterapeutyczne, w tym: laseroterapię, krioterapię, zastosowanie fali uderzeniowej, ultradźwięków, jak również pola magnetycznego. Dolegliwości zmniejszyć można także poprzez odpowiednie oklejenie stopy taśmami kinezjologicznymi oraz właściwie dobranymi ćwiczeniami wzmacniającymi przewodnictwo nerwowe i usprawniającymi ruchomość stopy. Drugim sposobem jest zastosowanie specjalnych ortez, które mają za zadanie odciążyć staw i zmniejszyć kąt odchylenia palca. Jeśli jednak ortopeda prywatnie w Krakowie, nie zauważy znaczącej poprawy podczas leczenia zachowawczego, może zadecydować o interwencji chirurgicznej.
Kiedy niezbędna jest interwencja chirurgiczna?
Pacjentom, u których bezinwazyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, pomocy udziela między innymi ortopeda prywatnie w Krakowie, przeprowadzając operację. Podczas zabiegu stosowane są różnorodne procedury (niekiedy również ich połączenie). Jest on niezbędny, ze względu na pogłębiający się charakter schorzenia. Do najczęściej wybieranych metod operacyjnych, jakie stosuje ortopeda prywatnie w Krakowie należą między innymi: metoda McBride’a, procedura Silver’a, osteostomia Chevron’a i Kramer’a, artrodeza stawów i metoda Keller- Brandes Lelievre’a. Rezygnacja z leczenia może oznaczać dalsze konsekwencje nie tylko dla obszaru kostno-stawowego stopy, ale i dla kolan.