Domowe mydło - jak je wykonać?

Uroda

26-05-2020

Naturalne mydła różnią się w znaczący sposób od tych kupowanych w drogeriach oraz supermarketach. Aby powstały niezbędna jest reakcja saponifikacji, która pozwala na powstanie sól wyższych kwasów tłuszczowych. Sama reakcja jednak nie wystarczy, niezbędny jest również wodorotlenek sodu lub potasu. Cały proces może odbywać się na zimno lub gorąco – nie ma to większego znaczenia.

Dlaczego mydło naturalne jest lepsze?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista, jednak warto ją rozwinąć. Mydełka produkowane w warunkach domowych powstają z samych naturalnych składników, a konkretnie zmydlonych olejów. Poza nimi dodaje się inne składniki w postaci glinek, składników aktywnych i olejków eterycznych. Jeżeli kupujemy mydło naturalne od obcej osoby, konieczne jest zwrócenie uwagi na skład. Gdyż nie zawsze są to tylko naturalne składniki, jeżeli poza tymi wskazanymi powyżej w mydle znajdują się sztuczne kompozycje zapachowe, związki zmiękczające wodę oraz barwniki – nie jest to z pewnością odpowiedni produkt. Od takich sprzedawców najlepiej trzymać się z daleka.

Domowe mydło - jak je wykonać?

Samodzielne wykonanie mydła w domu

Każdy może zrobić domowe mydełko z naturalnych składników na własny użytek. W wielu sklepach internetowych można zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Oczywiście muszą to być sklepy detaliczne, by w grę wchodziła sprzedaż mniejszych ilości. Jeżeli chodzi o wodorotlenek sodu, można go kupić w postaci granulek na wielu aukcjach Allegro. Nie ma potrzeby zamartwiania się również o receptury, wiele z nich znajduje się w sieci. Są to przepisy całkowicie bezpłatne. Natomiast dla osób, które chcą wykonać mydło w domowych warunkach na podstawie własnego przepisu przeznaczone są specjalne kalkulatory. Można na nich wyliczyć niezbędne proporcje określonych składników. Co ciekawe kiedyś do wyrobu mydła stosowano olej po smażeniu oraz popiół drzewny i sól. Jednak nie poleca się tych składników, ponieważ mogą powodować podrażnienia skóry. Najlepiej skupić się na całkowicie bezpiecznych substancjach, z których można wyprodukować wyjątkowe mydło.

Podobne artykuły