Dlaczego taniec jest tak ważny w życiu dzieci?

Zdrowie

28-10-2020

Tańczą niemal wszyscy ludzie na świecie. Radosne wygibasy w rytm popularnej muzyki, poważny taniec towarzyski czy młodzieżowe pląsy w stylu hip-hopowym – każdemu radość z tańca kojarzy się z nieco innym rodzajem muzyki, ale sama aktywność we wszystkich wzbudza pozytywne skojarzenia. Choć zdarzają się i tacy, którzy tańca nie lubią. W wielu wypadkach jednak taniec jest traktowany jako coś dyskomfortowego ze względu na wstyd przed naszymi umiejętnościami. Boimy się spontaniczności i nie chcemy narazić się na ewentualne wyśmianie. Zupełnie niepotrzebnie! Tańczyć umie każdy! Wystarczy zrobić pierwszy krok i rozpocząć swoja przygodę z tym najatrakcyjniejszym ćwiczeniem na świecie.

Nauka swobody ruchu

Przełamanie barier czasem jest trudne. Jeśli nie byliśmy w domu przyzwyczajeni do swobody ruchu związanej z tanecznymi pląsami, trudno jest nam się odnaleźć na imprezach tanecznych. Niektórzy ratują się alkoholem, by dodać sobie odwagi. Inni w ogóle rezygnują z tańca, spędzając całe przyjęcie weselne przy stole. Dlatego tak ważne jest, byśmy swoje dzieci uczyli, że taniec jest dobry, i jest dobry dla absolutnie każdego. Nieważne czy wykazujesz w tej kwestii wyjątkowy talent, czy może masz wrażenie, że słoń nadepnął Ci na ucho i w ogóle nie słyszysz muzyki. Ćwiczenie czyni mistrza. Z każdym zajęciami czy próbami będzie szło łatwiej, pewniej i swobodniej. I z większą radością! Bo taniec to przede wszystkim radość. Niby wysiłek fizyczny, a działa jak relaksująca rozrywka. Pobudza metabolizm, pozwala się odstresować, łagodzi nerwy i pozytywnie wpływa na nasze zdolności psychoruchowe. Dlatego taniec jest tak ważny w życiu dzieci.

Zajęcia dostosowane do wieku

Na zajęcia taneczne mogą uczęszczać już przedszkolaki. Odpowiednie połączenie tańca i zabawy pozwoli im stopniowo i beztrosko poznać kolejne figury taneczne, ale przede wszystkim nauczyć się czerpać z tego przyjemność. Dzieci uczęszczające na zajęcia taneczne budują swoją pewność siebie i poczucie wartości. Nabierają naturalnej swobody i świadomości możliwości swojego ciała, a taniec nie będzie im się kojarzył z czymś, do czego jest się zmuszonym na studniówce czy przyjęciu weselnym. Warto dzieciom pokazać, że taniec to radość, rozrywka i naturalna forma ruchu. Dzięki uczestnictwu w zajęciach tanecznych dzieci uczą się też systematyczności i cierpliwości. Na efekty czasem trzeba chwilę poczekać, a skomplikowane układy taneczne wymagają godzin praktyk. Jeśli jednak dziecko dostrzeże w tym wysiłku przyjemność, kolejne godziny ćwiczeń będą dla niego przyjemnością.

Dlaczego taniec jest tak ważny w życiu dzieci?

Najfajniejszy sport na świecie

Taniec to też przede wszystkim zdrowie. Tylko ktoś, kto naprawdę nigdy nie tańczył, nie zdaje sobie sprawy, jak wiele wysiłku trzeba włożyć w te swobodnie wyglądające pląsy. Zajęcia taneczne ćwiczą kondycję, wydolność organizmu i w niesamowicie korzystny sposób wpływają na wygląd zewnętrzny. Ale to nie wszystko! Nauka tańca to także zbawienie dla naszej duszy, pozwala nam na uspokojenie nerwów, wyzbycie się negatywnych emocji i przekierowanie ich na pozytywny wysiłek. Wyzwalają się w nas hormony szczęścia, a sam taniec pomaga w nawiązywaniu przyjaźni, uczeniu się zdrowego współzawodnictwa i zasad fair play. Atrakcyjne zajęcia taneczne dla dzieci znajdziesz w Szkole Tańca Dancefloor https://www.szkoladancefloor.pl/o-nas/techniki-tanca/taniec-dla-dzieci-i-modziey/taniec-dla-dzieci-i-mlodziezy.

Podobne artykuły