Pracujesz przy komputerze? Sprawdź, czy nie cierpisz na zespół suchego oka. Przyczyny, objawy, przeciwdziałanie.

Zdrowie

22-10-2021

Obecnie bardzo wiele osób codziennie spędza wiele godzin przed komputerem. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że praca przy komputerze jest komfortowa i niesie za sobą same korzyści.

Warto jednak zwrócić uwagę na dolegliwości, na które skarżą się niektóre osoby pracujące w taki sposób: ból w nadgarstku, dyskomfort w okolicach kręgosłupa i problemy z narządem wzroku to najczęstsze z nich. W tym artykule poruszymy tę ostatnią kwestię. Bóle oczu, uczucie suchości, zmęczenie - to niektóre oznaki tzw. zespołu suchego oka.

Zespół suchego oka - dlaczego nasze oczy cierpią?

Większość osób naturalnie mruga co kilka sekund. W ten sposób organizm zabezpiecza swój narząd wzroku, nawilżając go. Przeciętna ilość mrugnięć to kilkanaście na minutę. Niestety, podczas wpatrywania się w monitor (komputera, ale także telefonu komórkowego) człowiek zamyka powieki znacznie rzadziej. To powoduje zdecydowanie mniejsze nawilżenie powierzchni oka, przez co jest ono słabiej chronione przed czynnikami zewnętrznymi.

Pracujesz przy komputerze? Sprawdź, czy nie cierpisz na zespół suchego oka. Przyczyny, objawy, przeciwdziałanie.

Właśnie dlatego możemy odczuwać suchość oczu, a nadwrażliwa powierzchnia słabo chronionej gałki ocznej wywołuje także inne nieprzyjemne objawy.

Objawy zespołu suchego oka

Pracując przez wiele godzin przed ekranem, szczególnie gdy nie robimy sobie zbyt wielu przerw, stopniowo będziemy odczuwać nasilenie się objawów zespołu suchego oka.

Najczęstsze objawy to:

  • uczucie suchości oka;
  • pieczenie i swędzenie powiek i pod powiekami;
  • ból oczu;
  • łzawienie;
  • światłowstręt - nadwrażliwość na jasne światło;
  • wrażenie, jakby pod powieką znajdowało się ciało obce;
  • nadmierne zmęczenie;
  • problemy z widzeniem.

Sposoby na zapobieganie zespołowi suchego oka

Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można częściowo zapobiec wystąpieniu nieprzyjemnego uczucia bólu oczu i ich suchości.

Wiele osób zdecyduje się na stosowanie preparatów nawilżających oczy. To tak zwane sztuczne łzy, które mogą być aplikowane w formie kropli do oczu. Przywracają naturalne nawilżenie i dobrze chronią powierzchnię oka. Aby ich nie używać, można także wyborić sobie nawyk częstego mrugania.

Dobrym rozwiązaniem jest także częste wietrzenie pomieszczenia, w którym pracujemy. Gdy to konieczne, świeże powietrze można dodatkowo polepszyć używając nawilżacza.

Dobrym sposobem na uniknięcie problemów związanych z pracą przed komputerem jest robienie sobie kilkuminutowych przerw. Krótkie przerwy (co 45-60 minut) pozwolą nie tylko czasem na odpoczynek dla narządu wzroku, można je także wykorzystać do wykonania kilku prostych ćwiczeń rozciągających - wspomagając w ten sposób kręgosłup.