Efekt motyla – czym jest?

Zdrowie

20-08-2020

To koncepcja, która mówi, że wszelkie dane posiadające określone sumy początkowe są względem się zróżnicowane wraz z upływem czasu. Niektórzy wyjaśniają je na przykładzie motyla, który swoim ruchem jednego dnia może przyczynić się do powstania burzy piaskowej, a jeszcze innego taki efekt może uczynić w zupełnie innej stronie świata. Jak ta teoria przenosi się do codziennego życia?

Małe decyzje mają znaczący wpływ na nasze życie

Decyzje jakie podejmujemy mają wpływ na nasze życie w mniejszym lub większym stopniu, wraz z upływem czasu wpływa na nasze dalsze losy coraz mocniej. Wnioskując dalej można powiedzieć, że decyzje jakie podjęliśmy w wieku wczesnoszkolnym mają większe znaczenie niż te podejmowane w dorosłym życiu. Tematykę tą porusza także film z 2004 o takiej samej nazwie jak ta teoria, czyli "Efekt Motyla". Bohater tego filmu miał możliwość podróżowania w czasie i doświadczył tego, że zmiana jednego zachowania w konkretnej sytuacji w przeszłości doprowadziłaby do tego, że jego życie potoczyłoby się zupełnie inaczej. Podobne zdarzenia miały miejsce w życiu jego przyjaciół. To pozwala na wysnucie kolejnego wniosku mówiącego o tym, że tak jak wpływamy na własne losy tak i oddziałujemy podobnie na losy ludzi wokół nas.

Efekt motyla – czym jest?

Jak znaleźć w odpowiednim dla nas punkcie w życiu?

Żyjąc na świecie nie raz mogliśmy się przekonać, że znacznie łatwiej jest przewidzieć to, co wydarzy się przez następne kilka godzin czy dni, trudniej jest z przewidywaniem zdarzeń w bardziej odległych odstępstwach czasu, np. tygodni czy lat. Życie to nie film, nie będziemy mieć możliwości przeżycia pewnej sytuacji dwukrotnie. Codzienne decyzje jakie podejmujemy prowadzaną nas do różnych miejsc, nie zawsze mamy pewność, że to prawidłowa droga.

Trzeba uświadomić sobie to, że robienie tego, co nam się nie podoba i czego nie chcemy sprawi, że w dłużej perspektywie będziemy nieszczęśliwi. Bardzo ważne, by wybierać to, co chcemy. Nie mamy wpływu na to, co będzie za rok czy kilka lat, ale mamy siłę sprawczą w momencie podejmowania decyzji. Warto, więc robić to na co mamy ochotę robić w danym momencie. Warto decydować się na rzeczy, które są zgodne z nami, z tym co czujemy i co jest z nami spójne.

 

 

Podobne artykuły