Suszenie jest dobrą formą konserwowania żywności, w tym owoców, grzybów i ziół. Proces zabezpiecza produkty przed utratą cennych witamin, a dodatkowo sprawia, że zachowują atrakcyjny kolor. Umiejętne suszenie przedłuża trwałość żywności i nadaje zdatność do spożycia przed długi czas. Śliwki, morele, daktyle, figi, rodzynki, ananasy suszone – te owoce są znakomitą, zdrową przekąską i źródłem witamin nie tylko w sezonie.
Zalety suszenia owoców
Zaletą naturalnego sposobu konserwacji owoców jest intensywny smak, słodycz, trwałość, zasobność w błonnik pokarmowy i to, że można je spożywać przez cały rok. Rośliny pochodzenia egzotycznego jak mango czy ananas suszony, łatwiej przetransportować do Polski i tutaj przechować w większej ilości, niż importować partie świeżych owoców np. z Tajlandii.
Dietetycy doceniają owoce suszone, pod warunkiem że są to produkty organiczne bez dodatku cukru, oleju i konserwantów. Włączają je do planów żywieniowych nawet przy diecie redukcyjnej, ponieważ suszone owoce zawierają szereg substancji odżywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie i pracę całego organizmu, a szczególnie układu pokarmowego (błonnik!).
Suszenie próżniowe i inne metody
Owoce suszy się tradycyjnie lub wykorzystuje metody przemysłowe. Domowych sposobów każdy może spróbować, bez dodatkowych urządzeń. Sezonowe owoce trzeba umieścić w przewiewnym miejscu (całe lub rozdrobnione), wysuszyć i w ten sposób zakonserwować na później. W naszym klimacie łatwo jest suszyć jabłka, gruszki i wiśnie z sadu na wigilijny kompot z suszu. Przy odrobinie wprawy uda się nawet ananas suszony w cienkich plasterkach, ale skąd wziąć ekologiczny surowiec?
Po rodzynki, figi, daktyle, morele, ananasy i mango warto sięgnąć do sprawdzonego źródła, które oferuje zdrową żywność bez sztucznych dodatków.
Metody suszenia owoców:
- Suszenie konwekcyjne – metoda powietrzna, w której czynnikiem doprowadzającym ciepło do suszonego surowca oraz odprowadzającym od niego wilgoć, jest suche, gorące powietrze lub gaz.
- Suszenie kontaktowe – w tej metodzie czynnikiem suszącym jest wymiennik ciepła.
- Suszenie w podczerwieni promiennikowe – energia cieplna przekazywana jest produktowi suszonemu przez rurowe promienniki podczerwieni.
- Metoda próżniowa to suszenie kontaktowe w podciśnieniu, które ogranicza działanie tlenu na suszony materiał. Takie warunki suszenia są najlepsze i pozwalają na otrzymanie produktu bardzo wysokiej jakości (w próżni temperatura wrzenia wody wynosi 33 stopnie C.).
Wartości odżywcze i bogactwo minerałów
Podobnie jak świeże owoce, suszone morele, figi i śliwki są znakomitym źródłem wielu składników odżywczych. Wśród mikroelementów warto wymienić magnez, potas, żelazo, fosfor, miedź, a także witaminy A i C. Niewątpliwą zaletą suszonych owoców jest duża zawartość błonnika, np. śliwki zawierają ok. 7,1 g, a figi aż 9,8 g na 100 g. Błonnik pomaga m.in. w zaparciach, pobudzając prestaltykę jelit. Szczególnie warto zwrócić uwagę na te owoce, które zawierają największe ilości pektyn, włókna pokarmowego (błonnika), a także witaminy C.