O zawodzie tancerzy

Kobieta

02-07-2021

Najczęściej tancerze klasyfikowani są do grupy zawodów artystycznych. Bardzo często zawody te są marzeniem wielu małolatów, jednak czasami ich zamiłowanie nie jest aprobowane przez otoczenie z troski o to, czy rzeczywiście są one w stanie sprawić, by żyło się na godnym poziomie. Faktem jest to, że praca nie tylko powinna być naszą pasją, ale także źródłem dochodu. Jak więc wygląda sytuacja tancerzy w naszym kraju? Czy jest to rozwojowy zawód?

Tancerze i ich zawód

Jeszcze do niedawna tancerze i ich zawód nie byli traktowani całkiem na poważnie, gdyż dla wielu ludzi to, co jest przyjemne nie może być określane mianem profesji. Współcześnie stereotypy te ulegają modyfikacji, dzięki programom telewizyjnym, które prezentują blaski i cienie tego zawodu. Trzeba mieć tą świadomość, że tancerzem nie może być każdy. Wymagane są właściwe umiejętności, kompetencje i wiedza. To niezwykle ciężka praca, z którą wiąże się wiele wyrzeczeń, wiele godzin na salach treningowych, którym nie raz towarzyszą pot i łzy.

O zawodzie tancerzy

Zawód tancerza w Polsce

Obecnie wykształcenie taneczne i ponadprzeciętne umiejętności nie zagwarantują powodzenia w tej profesji. Są to jedynie konieczne elementy, jednak wraz z nimi musi iść odpowiednia praca, umożlwiająca godne życie. W Polsce nie jest to jednak takie oczywiste, a z drugiej strony także nie niemożliwe. Przestrzeń artystyczna jest bardzo łaknąca młodych talentów, jednak należy pamiętać, by w ten świat wchodzić stopniowo, od mniejszych eventów po te bardziej zaawansowane. Tancerze muszą charakteryzować się niezwykłą pokorą i cierpliwością. Wielu z nich dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości odniosło sukces np. poprzez uczestnictwo w show tanecznym pt. „Taniec z gwiazdami”.

Bardzo wielu tancerzy decyduje się na własną działalność, otwierając szkołę tańca, zajmującą się udzielaniem prywatnych czy też grupowych lekcji wybranego rodzaju tańca. Obecnie jest to dość spopularyzowana forma spędzania wolnego czasu, więc chętni na pewno się znajdą.

Wymagania formalne

Do wykonywania zawodu tancerza niezmiernie ważne są warunki fizyczne takie jak wzrost oraz budowa ciała. W przypadku kobiet, chcących uprawiać zawód baletnicy wymaga się, by były nie wyższe od 167 cm. Znaczenie ma również ich budowa ciała. Tutaj nie ma mowy o żadnym odchudzaniu, gdyż ciało musi być umięśnione, a nie wychudzone. Z drugiej strony jednak dziewczyny, które w wyniku intensywnych treningów nie będą zrzucały kilogramów również nie mają predyspozycji do tego zawodu, gdyż wykazują tendencję do otyłości hormonalnej. Zbyt niska i szczupła dziewczynka wymaga specjalnej konsultacji lekarskiej celem określenia zdolności do tego zawodu czy też jej braku.

Konieczna jest również dbałość o edukację. Kandydatka do szkoły baletowej nie może zaniedbywać nauki szkolnej. Wynika to z tego, że dzięki dobremu uczeniu się jest w stanie funkcjonować w szerszym towarzystwie, a z drugiej strony posiada alternatywę na wypadek zakończenia kariery tanecznej. tancerze muszą posiadać alternatywę do swego zawodu, gdyż nigdy nie mają pewności kiedy przyjdzie ich kres.