Konkursy sportowe - jak się do nich przygotować?

Sport

21-07-2022

Dla wielu osób konkursy sportowe stają się idealną okazją do zaprezentowania swoich umiejętności i do stopniowego budowania własnej sportowej kariery. Ponadto tego typu wydarzenia przyzwyczajają do rywalizacji i pozwalają zapoznać się z różnymi zasadami czy sposobami organizacji, które towarzyszą sportowym olimpiadom i mniejszym konkursom. W efekcie można lepiej przygotować się do przyszłych zawodów, ograniczając nieco stres. Dlatego w poniższym artykule podpowiadamy, jak powinno przebiegać rzetelne przygotowanie do konkursów sportowych i w jaki sposób radzić sobie ze stresem lub kryzysowymi momentami pojawiającymi się niekiedy podczas treningów.

Konkursy sportowe - jak się do nich przygotować?

Wybór dyscypliny i rzetelne przygotowanie - jak wygrywać sportowe konkursy?

Decydując się na wzięcie udziału w sportowych konkursach, warto przede wszystkim wybrać dyscyplinę i rodzaj zawodów, w których czujemy się najpewniej. Osoby, które trenują kilka różnych dyscyplin, z powodzeniem mogą zdecydować się na udział w kilku zawodach w celu nabrania doświadczenia, ale w późniejszym czasie godnym uwagi rozwiązaniem będzie rozwijanie swoich umiejętności przede wszystkim w jednej dziedzinie. Wybierając daną dyscyplinę, warto wziąć pod uwagę nie tylko aktualne wyniki, ale również własne zainteresowania - profesjonalni sportowcy poświęcają jednej dyscyplinie większość swojego życia, dlatego ważne, żeby stała się ona naszą pasją. Poczucie pasji pomaga ponadto w utrzymaniu motywacji i w regularnych treningach. 

Chcąc wziąć udział w konkursach sportowych, warto także upewnić się, że jesteś w dobrej formie - psychicznej i fizycznej. Oznacza to prawidłowe odżywianie, odpowiednią ilość snu oraz regularne treningi, które powinny obejmować również ćwiczenia wydolnościowe. Oprócz systematycznych treningów i dbania o utrzymanie organizmu w dobrym stanie niezwykle ważne okazuje się przygotowanie psychiczne. W tym celu warto skonsultować się z psychologiem, najlepiej sportowym, który pomoże nam zapanować nad silnymi emocjami i sprawi, że konkursy nie będą kojarzyły się jedynie z ogromnym stresem czy presją. Z psychologiem można również porozmawiać po osiągnięciu sukcesu lub doświadczeniu porażki - tego typu rozmowa pomaga w zrozumieniu własnych emocji i w lepszym nastawieniu do dalszych treningów czy przyszłych zawodów. 

Kiedy zacząć przygotowania do konkursów sportowych?

Regularne, cięższe treningi są niezbędne do osiągnięcia sukcesu podczas zawodów. Warto jednak pamiętać o tym, że niezależnie od liczby treningów czy stopnia ich intensywności nie będziemy w stanie nadrobić kondycji lub techniki, które moglibyśmy osiągnąć przy systematycznych treningach odbywających się nawet bez czynnika motywacyjnego w postaci konkursów. Dlatego w przypadku sportowych konkursów treningi mające miejsce przynajmniej kilka razy w tygodniu stają się inwestycją w późniejsze sukcesy i w większą pewność siebie podczas zawodów. Oprócz tego niezwykle ważne okazuje się budowanie zdrowych nawyków, których będziemy się trzymać bez względu na to, czy planujemy udział w konkursie. Do zdrowych nawyków należy między innymi spożywanie pełnowartościowych posiłków, picie odpowiedniej ilości wody czy regularne treningi. 

Podobne artykuły