Złośliwy nowotwór trzustki - jakie są objawy tej choroby?

Zdrowie

13-10-2021

W Polsce podobnie jak w innych krajach Europy w ostatnim czasie odnotowuje się wzrost zachorowalności na raka trzustki. Rak trzustki to nowotwór złośliwy. Jakie są, zatem jego główne przyczyn, w jaki sposób się objawia? Na czym polega leczenie? Jakie są rokowania w przypadku zachorowania na tę chorobę? Co warto wiedzieć na ten temat?

Rak trzustki – podstawowe informacje. Jakie są główne przyczyny i objawy tego nowotworu?

Warto przede wszystkim zaznaczyć, że nowotwór ten występuje głównie w regionach uprzemysłowionych, częściej dotyka mężczyzn, a zdecydowaną większość osób, które zapadają na tę chorobę stanowią osoby w wieku pomiędzy 60 a 80 rokiem życia. Do czynników, które mogą mieć wpływ na rozwój tej choroby zalicza się np.: palenie papierosów, dietę bogatą w mięsa, węglowodany i nasycone kwasy tłuszczowe, niedostateczną ilość błonnika i antyoksydantów w spożywanych pokarmach. Jakie zatem objawy powinny wzbudzić nasz niepokój? Do typowych objawów tego nowotworu zalicza się przede wszystkim bóle brzucha, utratę masy ciała czy żółtaczkę. Rozwój raka trzustki mogą zwiastować także wymioty i biegunki lub wręcz przeciwnie często występujące zaparcia. Czasami wyczuwalny bywa także guz w nadbrzuszu. Objawami raka trzustki mogą być również takie schorzenia jak: cukrzyca, wodobrzusze, zakrzepica, niedokrwistość czy też zapalenie trzustki. Należy także zauważyć, że nowotwór ten we wczesnym stadium może rozwijać się zupełnie bezobjawowo, dlatego też często bywa wykryty za późno.

Złośliwy nowotwór trzustki - jakie są objawy tej choroby?

Jak wygląda leczenie raka trzustki?

Leczenie raka trzustki uzależnione jest od stopnia jego zaawansowania. Wyróżnia się różne stopnie zaawansowania raka trzustki do ich określenia stosuje się tak zwaną klasyfikację TNM. Na to, jaką metodę leczenia wybierze lekarz ma wpływ także stan odżywiania pacjenta. Pacjenci cierpiący na tego typu nowotwór ze względu na dolegliwości towarzyszące tej chorobie często są, bowiem niedożywieni. W takich sytuacjach wymagane jest, więc uprzednie wprowadzenie odpowiednio dostosowanego leczenia żywieniowego. W przypadku nowotworów trzustki stosuje się leczenie operacyjne. Może ono polegać albo na radykalnym zabiegu operacyjnym, zespoleniu omijającym lub restrykcji paliatywnej. Jeżeli zaś chodzi o uzupełniające leczenie raka trzustki to można stosować radioterapię i chemioterapię, choć ich wartość w tym przypadku nie jest udowodniona. Należy również zaznaczyć, że niestety zazwyczaj rokowania przy nowotworze trzustki są bardzo złe. Szansą na wyleczenie pacjenta jest jedynie resekcja guza, który jest w naprawdę we wczesnym stadium zaawansowania. Przy zbyt późnym wykryciu raka trzustki celem leczenia nie jest już zatrzymanie procesu chorobowego, a jedynie poprawa jakości życia pacjenta na danym etapie choroby. Możemy wyróżnić trzy główne grupy leczenia wspomagającego. Zaliczamy do nich: chemioterapię (jednolejkową i skojarzoną), chemioterapię i radioterapię stosowane łącznie oraz radioterapię śródoperacyjną.

Więcej informacji pod adresem: https://onkolmed.pl/jak-objawia-sie-zlosliwy-nowotwor-trzustki.