Wielu z nas podczas pandemii nie mogło korzystać z siłowni i zajęć fitness, ze względu na obowiązujące obostrzenia i ich zamknięcie. W tym trudnym czasie osoby, które uprawiały sport regularnie musiały nieco zmodyfikować swoje ćwiczenia, bądź przenieść je na grunt domowy lub w plener. W poniższym artykule podpowiemy, jak zorganizować sobie mini siłownię w domu.
Zalety
Przeniesienie siłowni do domu czy mieszkania posiada sporo zalet, których do tej pory mogłeś nie zauważać. Organizacja ćwiczeń w domu wiąże się przede wszystkim z dużą oszczędnością czasu, ponieważ nie musisz dojeżdżać do klubu. W strój sportowy możesz wskoczyć w każdej wolnej chwili, więc pojawia się tutaj elastyczność czasowa wykonywanych ćwiczeń. Widoczna jest też tutaj duża oszczędność pieniędzy, ponieważ nie musisz opłacać comiesięcznych karnetów na siłowni bądź w klubie fitness. Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na sprzęt sportowy, który może przydać ci się podczas codziennych ćwiczeń. Zdecydowaną zaletą ćwiczeń w domu jest również to, że możesz je wykonywać o każdej porze. Jeśli tylko znajdziesz chwile dla siebie, możesz wykonać szybki trening. Jest to ogromny plus dla młodych mam, które czas dla siebie mają mocno ograniczony.
Sprzęt do domowej siłowni
Podstawowymi sprzętami w domowej siłowni, od których powinniśmy zacząć kompletowanie naszej małej siłowni, to mata do ćwiczeń, skakanka, guma oporowa oraz hantle. Wszelkie sprzęty zależne są oczywiście od rodzajów ćwiczeń, jakie będziemy wykonywać, ale jeśli nie chcemy na początek wydawać dużych pieniędzy, to powyższe rzeczy idealnie się sprawdzą. Jeżeli jesteś bardziej zaawansowany w treningach, możesz zainwestować w poręcze do pompek i dipów. Koszt takich poręczy nie jest duży, a są łatwe do montażu i można je schować na przykład za kanapą po skończonym treningu. Warte swojej ceny są poręcze sportowybazar.pl/product-pol-13920-Porecze-do-pompek-i-dipow-stacjonarne-porecze-do-cwiczen-Endorfit-EH-D001.html . Z czasem można pomyśleć o zakupie bardziej profesjonalnego sprzętu jak rowerek stacjonarny bądź orbitrek. Oczywiście nie musisz kupować wszystkich sprzętów od razu. Zaoszczędzone pieniądze na karnecie oraz dojazdach możesz co miesiąc przeznaczyć na kupno odpowiedniego i niezbędnego sprzętu. W sieci masz mnóstwo filmików, które pomogą ci w realizacji twojego wyzwania.
Wady ćwiczeń w domu
Mimo dużej ilości zalet, jakie posiadają ćwiczenia w domu, musimy również zwrócić uwagę na jego wady. Pamiętajmy, że siłownie i kluby fitness zostały w taki sposób zaprojektowane i stworzone, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa osobom spędzającym tam czas. Organizując sobie przestrzeń do ćwiczeń w domu, musimy o tym pamiętać, ponieważ może się okazać, że nie wszystkie ćwiczenia, możemy ćwiczyć w domu. Warto również przemyśleć porę ćwiczeń w domu. Jeżeli mieszkamy sami, możemy sobie dobierać porę dowolnie. Natomiast jeśli mamy w domu jeszcze kilku domowników, a przestrzeń jest mocno ograniczona, musimy dostosować się do trybu funkcjonowania innych.