Kryteria wyboru rolek

Sport

26-05-2020

Jazda na rolkach cały czas jest dość popularna, nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych. To fajna alternatywa dla jazdy rowerowej, zwłaszcza gdy na zewnątrz panuje sprzyjająca pogoda. Zupełnie inny model przyda się natomiast dla dziecka, inny dla kobiety oraz mężczyzny. Warto zastanowić się nad zakupem.

Kryteria wyboru rolek

Jakie rolki dla początkujących?

Osoby jeżdżące na rolkach od długiego czasu doskonale wiedzą, czego potrzebują. Zdają sobie sprawę, które modele sprawiają najwięcej satysfakcji podczas jazdy i gwarantują największy komfort. Rolki należy dopasować do tempa jazdy, stopnia zaawansowania oraz sposobu jazdy. Można robić to na spokojnie, albo wyczynowo, gdzie pojawia się wiele niebezpiecznych akrobacji. Rolki regulowane są najprostszym modelem, które idealnie sprawdzą się dla dzieci i początkujących rolkarzy. Największą ich zaletą jest możliwość dopasowania rozmiaru do wielkości stopy. Regulacja obejmuje najczęściej aż 4 rozmiary. Powoduje to, że nie ma konieczności zmiany rolek po jednym sezonie, będą wystarczające na kilka lat. Dodatkowo są najbardziej bezpieczne, gdyż nie można poruszać się nimi zbyt szybko.

Pozostałe rodzaje rolek

Drugim modelem dla początkujących są rolki z wymienną płozą. Na ich korzyść przemawia fakt, że na sezon zimowy mogą pełnić funkcję łyżew po zmianie wymiennego elementu. Należy pamiętać, że dorośli również mogą być początkującymi, dlatego poleca się dla nich typowe rolki rekreacyjne. Są one przeznaczone do spokojnej i dość wolnej jazdy – w sam raz na początki przygody z rolkami. Rolki agresywne i szybkościowe zgodnie z nazwą są przeznaczone dla zaawansowanych rolkarzy. Decydują się na nie osoby, które jeżdżą wyczynowe, po różnego rodzaju podłożu. Mają zdecydowanie cięższą konstrukcję, gdyż muszą wytrzymać większe obciążenia. Osoby, które korzystają z profesjonalnych torów do jazdy na rolkach zaopatrują się w rolki freestylowe. Nie należy mylić tego modelu ze wspomnianym wcześniej wyczynowym. Dość istotnie różnią się one od siebie, wyglądem i zastosowaniem.