Nowy trend w leczeniu kanałowym

Zdrowie

07-10-2020

Większość ludzi, gdy na konsultacji stomatologicznej otrzymuje diagnozę konieczność leczenia kanałowego odczuwa strach. Wynika to z tego, że leczenie trwa zwykle przez kilka dobrych tygodni i jest często bolesne. Współczesna stomatologia oferuje leczenie kanałowe, odbywające się w ciągu jednego dnia. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę – stomatolog Kraków leczenie jednowizytowe, a następnie umówić się na leczenie zęba. Czym charakteryzuje się taka wizyta?

Leczenie kanałowe – tradycyjne podejście

Leczenie kanałowe zwykle wiąże się z różnymi odczuciami. Najczęściej kojarzy się jak już wspomniano z bólem, długotrwałym leczeniem oraz dość sporymi wydatkami. Dawniej tego typu leczenie trwało kilka tygodni i obejmowało konieczność udania się na kilka wizyt.

Decyzję o takim leczeniu podejmuje się w momencie, gdy miazga zębowa ulega martwicy i następuje w niej zakażenie bakteryjne lub stan zapalny. Odczuwa się wówczas silny ból, który ustępuje dopiero w momencie usunięcia zakażonej tkanki i dokładnego wypełnienia powstałej w komorze i kanałach zębowych przestrzeni. To wyjaśnia dlaczego leczenie kanałowe kojarzone jest zawsze z bólem.

Nowy trend w leczeniu kanałowym

Jednowizytowe leczenie kanałowe u stomatologa w Krakowie

Warto mieć świadomość o zmianach jakie nastąpiły w stomatologii, a dokładnie w tak nielubianym leczeniu, jakim jest leczenie kanałowe. Współcześnie występuje innowacyjna metoda jednowizytowa, dzięki której w trakcie jednej wizyty wykonywane zostają wszystkie czynności. Zabieg ten wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Podczas niego dokonuje się za pomocą mikroskopu, oczyszczenia kanałów i wykrycia zwężeń lub dodatkowych kanałów. W tej metodzie występuje możliwość ominięcia przeszkód anatomicznych.

Kanały są traktowane narzędziami maszynowymi lub ręcznymi, a następnie są wypełniane. Taka wizyta trwa zwykle od 2-3 godzin, ponieważ zabieg wymaga wykonania wielu czynności. Jednakże, lepiej raz poświęcić dłuższą chwilę, by przez resztę tygodni cieszyć się spokojem. To rozwiązanie niesie za sobą dużą oszczędność czasu.

Nieco więcej o znieczuleniu miejscowym

Znieczulenie zęba przy jednodniowym leczeniu kanałowym jest obowiązkowe. Środki, które mają za zadanie znieczulić ból, eliminują przewodzenie bólowe nerwów. Podawana jest jak najmniejsza dawka leku, chodzi o to, by mózg podczas trwania zabiegu nie był informowany o stanie tkanek, które zostały znieczulone.

Warto wiedzieć, że leki do znieczulenia miejscowego działają skutecznie jedynie na włókna nerwowe, dlatego dotykanie czy ucisk będzie odczuwalny nawet po znieczuleniu. Czas, w jakim znieczulenie działa zależy właśnie od rodzaju wykonywanego zabiegu, od środka znieczulającego i technik podania. Znieczulenie najczęściej trwa od 1-2 godzin, jednak czas przy jednowizytowym leczeniu kanałowym jest wydłużony, bo jak już wspomniano tego typu zabieg trwa nieco dłużej, od 2 do 3 godzin, wszystko zależy od stanu zapalnego jaki znajduje się w kanale.

Materiał został przygotowany we współpracy z dentocentrum.pl – stomatolog Kraków.