Jak ulepszyć swoje codzienne odżywianie i nawyki zdrowotne? Praktyczne wskazówki dla początkujących

Lifestyle

29-07-2023

Wiele osób pragnie poprawić swoje nawyki żywieniowe i zdrowotne, aby cieszyć się lepszym samopoczuciem, codzienną energią oraz sprawną pracą całego organizmu. Niestety, często zaczynamy zmiany pełni entuzjazmu, ale szybko tracimy motywację, ponieważ nie wiemy, od czego zacząć i jak wytrwać w swoich postanowieniach przez dłuższy czas. Dlatego w poniższym artykule przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek dla początkujących, które pomogą w skutecznym przyswojeniu nowych nawyków.

Jak ulepszyć swoje codzienne odżywianie i nawyki zdrowotne? Praktyczne wskazówki dla początkujących

Rozpoczynaj duże zmiany od małych kroków 

Zmiana codziennych nawyków, które towarzyszyły nam przez kilka lat, to długotrwały proces. Dlatego warto zaczynać od małych kroków, które będą łatwiejsze do utrzymania i które zapewnią więcej motywacji, a nie zniechęcenia. Powinniśmy przy tym pamiętać, że dla każdego z nas mały krok będzie wyglądał inaczej. Dla niektórych osób będzie to stopniowe ograniczanie ulubionych, niezdrowych przekąsek. Dla innych wprowadzenie regularnych spacerów po 30-60 minut. Jednocześnie dobrym pomysłem będzie wprowadzanie zdrowszych alternatyw dla słodyczy czy słonych chipsów, na przykład rozbudowanie codziennej diety o owoce i warzywa.

Dlaczego warto planować posiłki i zakupy?

Dla wielu osób dużym ułatwieniem jest przygotowanie planu posiłków na cały tydzień i zakup produktów potrzebnych do ich przyrządzenia. Planując posiłki i zakupy, unikniesz impulsywnych decyzji żywieniowych, na przykład podczas wizyty w sklepie czy wieczornego odpoczynku przy ulubionym serialu. Co więcej, dobrze zbilansowane posiłki zapewniają sytość i ograniczają napady głodu. Dzięki temu nawet zachowując deficyt kaloryczny, możesz być najedzony lub najedzona i nie mieć ochoty na podjadanie.

Unikaj rygorystycznych diet, które nie będą Ci smakować

Planując odchudzanie lub przejście na zdrowszy sposób żywienia, warto unikać drastycznych zmian w jadłospisie i diet, które zawierają bardzo mało kalorii. Mimo że na początku efekty mogą być szybkie i widoczne, w dłuższej perspektywie czasu taki sposób odżywiania może mieć tragiczne skutki dla prawidłowej pracy całego organizmu. Częstym problemem jest również efekt jojo. Dlatego, aby schudnąć lub poprawić swoją dietę, warto stopniowo wprowadzać zdrowe produkty i nauczyć się jeść w sposób, który będzie dobrze dopasowany do potrzeb naszego organizmu.