Rodzaje mąki - jakie są dostępne na rynku? Co wybrać?

Kulinaria

14-12-2022

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów mąki. Dzięki szerokiej gamie produktów każdy znajdzie coś dla siebie i udoskonali nią posiłki. Polskie normy wyróżniają aż 8 typów mąki. W artykule znajdziesz ich rozpiskę.

Rodzaje mąki według polskich norm

Mąka to produkt, który prawdopodobnie znajduje się w każdej kuchni. Można z jej pomocą przyrządzić wiele posiłków, zarówno na śniadanie, obiad, jak i kolację. Klasyczna mąka tortowa jest stosunkowo tania, dlatego stanowi podstawę w asortymencie każdej gospodyni domowej. Mimo swojej popularności mąka tortowa wypierana jest przez inne jej rodzaje. Polskie normy wyróżniają aż 8 różnych gatunków tego jasnego budulca ciasta. Poza typem 450 sklepy oferują mąkę typu 550 (luksusową), 650, 750 (jest to mąka chlebowa), 1050, 1450 (mąka sitkowa), 1850 (grahamka), a także typ 2000. Ta ostatnia świetnie nadaje się do pieczenia chleba. Prócz wspomnianych rodzajów mąki pszennej, dostępne są także mąki typu 480, 500 czy 850. Warto również zaznaczyć, że mąki żytnie występują w nieco innych typach: 500, 720, 1150, 1400 i 2000.

Rodzaje mąki - jakie są dostępne na rynku? Co wybrać?

Inne rodzaje mąki

Miłośnicy kulinarnych eksperymentów z pewnością prócz mąki pszennej i żytniej znają także jej inne rodzaje. Popularną i bardzo zdrową mąką jest mąka migdałowa. To nic innego jak starte migdały bez skórki. Ten rodzaj mąki świetnie sprawi się w kuchni osób będących na diecie ketogenicznej. Innym rodzaje mąki, która zyskuje na popularności, jest mąka kokosowa. Bezglutenowcy z pewnością ucieszą się z wieści dotyczących mąki, którą mogą spożywać. Są to mąki: kukurydziana i gryczana. Dzięki temu, że pozbawione są pszenicy, nie wyrządzą krzywdy w organizmie.

Zaskoczeniem może okazać się mąka grzybowa. Wykorzystywana jest do produkcji zup i sosów. Znajduje szczególne zastosowanie w kuchni azjatyckiej, gdzie tworzone są z niej makarony. Nie bez znaczenia w kuchni jest też mąka orkiszowa. Eksperci twierdzą, że poprawia krążenie krwi i ciała przeciwnowotworowo. Bez względu jednak na rodzaj mąki, który wybierzesz, z pewnością przyczyni się ona do stworzenia wyjątkowych dań i zapewni najlepsze doznania kubkom smakowym.