Pielęgnacja twarzy właściwa do typu skóry

Uroda

30-11-2020

Skóra jest odzwierciedleniem wszystkiego, co dzieje się w organizmie. Proces starzenia jest łatwo zauważalny zarówno na twarzy jak i na dłoniach, to właśnie w tych miejscach są one widoczne, tak jak zmęczenie i stres. Wygląd skóry jest również efektem naszych starań. Warto pamiętać, że pielęgnacja powinna być dostosowana do rodzaju cery.

Co warunkuje wygląd skóry?

Na ostateczny wygląd naszej cery ma wpływ kilka czynników. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne, schorzenia oraz nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne. Złe nawyki są najczęściej spowodowane brakiem świadomości. Często sami nie wiemy jaki typ cery posiadamy, stąd często pielęgnacja jest do niej dobierana niewłaściwie. Przed zastosowaniem odpowiednich kroków pielęgnacyjnych trzeba zastanowić się nad wymaganiami własnej skóry. Następny krok to określenie typu skóry i dopasowanie konretnych metod pielęgnacji. To kwestia odpowiednich kosmetyków, regularnego stosowania i wdrożenia profesjonalnych zabiegów dedykowanych własnej skórze. W przypadku występowania trudności z nazwaniem własnego typu skóry warto skorzystać z pomocy dermatologa bądź kosmetologa.

Pielęgnacja twarzy właściwa do typu skóry

Określanie rodzaju cery

Kiedyś wyróżniano trzy typy skóry: suchą, tłustą i mieszaną. Wraz z upływem lat nastąpiła zmiana, spowodowana między innymi zanieczyszczonym powietrzem, zbyt długim przebywaniem na słońcu oraz użytkowaniem zbyt intensywnie działających kosmetyków. Współcześnie osoba zmagająca się z trądzikiem może mieć również problemy z suchą i wrażliwą cerą. Dziś nie mówi się o trądziku w kategoriach choroby młodzieńczej, jest ona spotykana także i wśród wielu trzydziestolatków.

Obecnie występuje cera łojotokowa, którą dzieli się na tłustą i przesuszoną, cerę suchą i odwodnioną oraz cerę wrażliwą, unaczynioną z tendencją do nadwrażliwości i alergii. Odpowiedni krem stosowany w ciągu dnia ma lekką konsystencję, która posiada mniej niż 20% tłuszczu. Krem „na noc” posiada bardziej tłustszą konsystencję. Jeśli używany krem przez lata sprawdza się, nie warto go zmieniać. Zmian dokonuje się w momencie, gdy nam nie służy.