Okres ciąży i karmienia piersią - jakie witaminy i mikroelementy są najważniejsze?

Kobieta

16-04-2021

Ciąża to bez wątpienia czas wyjątkowy, jednak dla organizmu matki przede wszystkim bardzo wymagający. Przyszła mama powinna w tym okresie szczególnie dbać o siebie, tym bardziej, że przy okazji troszczy się również o rozwijające się w jej ciele nowe życie. Odpowiednia dieta to gwarancja tego, że dostarczymy sobie, jak i maleństwu niezbędnych składników odżywczych.

Aby mieć pewność, że mama i kryjące się w jej brzuchu maleństwo otrzymują wszystkie witaminy i minerały potrzebne do prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu, warto zażywać odpowiednie suplementy diety przeznaczone dla kobiet ciężarnych, np. rekomendowany przez ginekologów preparat Pregna Plus.

Okres ciąży i karmienia piersią - jakie witaminy i mikroelementy są szczególnie ważne

Okres ciąży i karmienia piersią - jakie witaminy i mikroelementy są najważniejsze?

Zacznijmy od kwasów tłuszczowych DHA.  Pozytywnie wpływają one na rozwój układu nerwowego, jak również zmniejszają ryzyko przedwczesnego porodu. Kwas ten redukuje możliwość wystąpienia depresji poporodowej, dlatego jego suplementacja jest wskazana nie tylko w trakcie ciąży, ale i po porodzie. Dlaczego mówimy o suplementacji? Otóż najbogatszym źródłem kwasu dokozaheksaenowego są ryby, a ich spożycie w Polsce jest na stosunkowo niskim poziomie.

W preparacie Pregna Plus znajdują się kwasy DHA pozyskane z oleju rybiego. (dzięki specjalnemu procesowi oczyszczania, charakterystyczny zapach został znacząco zminimalizowany). Co więcej, DHA korzystnie wpływa na rozwój wzroku i funkcji poznawczych maleństwa. W przypadku noworodków karmionych piersią, źródłem tego składnika będzie przede wszystkim mleko matki, dlatego ważne jest, aby przyjmowała ona jego odpowiednie ilości nie tylko w trakcie ciąży, ale również później.

Kolejnym niezbędnym składnikiem jest kwas foliowy, którego suplementację warto zacząć już w okresie starania się o zajście w ciążę.  W diecie kobiety ciężarnej nie może też zabraknąć żelaza. Mikroelement ten wspiera rozwój odporności, zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka. Następnym istotnym pierwiastkiem, który warto suplementować w trakcie ciąży(i karmienia piersią) jest jod. Ogranicza on ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka(głównie mowa o zaburzeniach neurologicznych).

Rola witaminy D

Jako że w Polsce nasłonecznienie przez większą część roku jest niewystarczające, zaleca się suplementowanie witaminy D. Kobiety ciężarne mają zwiększone zapotrzebowanie na tą witaminę. Przyczyną tego jest fakt, że rozwijający się płód potrzebuje dużych ilości wapnia. Jeżeli ciężarna nie dostarcza sobie odpowiedniej ilości wapnia lub witaminy D, wapń dla dziecka zostanie pobrany ze szkieletu matki, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju osteoporozy.

Na szczęście, aby dostarczyć sobie tych niezbędnych składników, nie trzeba kupować każdego preparatu osobno i mierzyć się z połykaniem garści pigułek przy każdym posiłku - na rynku dostępne są suplementy zawierające wszystkie te składniki w małej, łatwej do połknięcia tabletce(np. wspomniana już Pregna Plus, opracowana dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią).