Nawilżanie skóry - kluczowy etap pielęgnacji

Uroda

29-02-2024

Dobrze nawilżona skóra wygląda ładnej i młodziej, lepiej prezentuj się na niej także makijaż. Nic więc dziwnego, że większość kobiet w codziennej pielęgnacji ogromną wagę przywiązuje do kosmetyków nawilżających. To właśnie znajdujące się w nich substancje nawilżające dają efekt wypoczętej, młodej i promiennej cery, o której marzy każda z nas! Sprawdźmy, jakie kosmetyki nawilżające do twarzy warto wybierać oraz na jakich składnikach bazują najlepsze produkty z tej kategorii.

Nawilżanie i jego rola w pielęgnacji skóry

Zapobieganie nadmiernej utracie wody ze skóry jest jednym z największych wyzwań, jakie stawia przed sobą współczesna kosmetologia. Dobrze nawilżona cera prezentuje się zdecydowanie lepiej od skóry, której brakuje nawilżenia – na jej powierzchni mniej widoczne są zmarszczki, jest bardziej sprężysta, gładsza, świetlista, a także mniej skłonna do podrażnień i związanego z nimi uczucia dyskomfortu. O nawilżenie skory warto więc troszczyć się codziennie, mając na uwadze, że w naszej pielęgnacji ważne miejsce powinny zajmować wysokiej jakości kosmetyki nawilżające.

Kosmetyki nawilżające do twarzy mają za zadanie odbudowywanie i wzmacnianie naturalnej bariery naskórkowej i tym samym, zwiększanie zawartości wody w warstwie rogowej naskórka. Jest to bardzo istotne, gdyż dzienna utrata wody przez skórę wynosi aż 500 ml. Dzięki prawidłowo dobranym produktom nawilżającym jesteśmy w stanie zatrzymać nawilżenie skóry w granicach od 10 do 30%, co znacząco poprawia zarówno zarówno sam wygląd, jak i funkcjonowanie skory.

Podział substancji nawilżających

Substancje nawilżające w kosmetykach możemy podzielić na trzy kategorie, które pełnią różne zadania. Pierwszą z nich są preparaty okuluzyjne. Ich zadaniem jest wzmacnianie bariery naskórkowej poprzez tworzenie na skórze hydrofobego filmu zatrzymującego wodę. Do substancji tych należą m. in. wazelina, oleje mineralne, parafina, silikony, tłuszcze oraz woski. Drugą kategorię stanowią humektanty, czyli substancje posiadające zdolność do wiązania wody w warstwie rogowej naskórka. Są to m. in. kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik i miód.

Trzecią kategorię składników o działaniu nawilżających tworzą emolienty. Ich zadaniem jest wypełnianie drobnych ubytków na powierzchni skóry oraz odbudowywanie bariery naskórkowej. W tej kategorii znajdują się m. in. ceramidy, silikony, lanolina oraz estry kwasów tłuszczowych i alkohole tłuszczowe. Dobre i skuteczne kosmetyki nawilżające łączą działanie składników ze wszystkich trzech kategorii, oferując tym samym wszechstronne działanie nawilżające. Są dostępne w różnych formułach – od kremów o zróżnicowanej konsystencji, poprzez sera, a kończąc na lekkich mgiełkach i lotionach.

Nawilżanie skóry - kluczowy etap pielęgnacji

Jak skutecznie nawilżać skórę?

Kosmetyki nawilżające do twarzy powinny na stałe zagościć w kosmetyczce każdej dbającej o swój wygląd kobiety. Należy prawidłowo dobierać je do rodzaju skóry oraz jej aktualnych potrzeb. Posiadaczki cery tłustej, trądzikowej i mieszanej, powinny stawiać na profesjonalne kosmetyki nawilżające do twarzy o lekkiej, żelowej konsystencji i składzie pozbawionym substancji komedogennych.

Do suchej skóry najlepiej sprawdzą się natomiast kosmetyki o kremowej, bogatej konsystencji. Posiadaczki suchej cery mogą wzmocnić nawilżający potencjał swojej pielęgnacji i postawić na kilkuetapową rutynę, składającą się z nawilżającego lotionu, serum i kremu nakładanych warstwowo. Wrażliwa cera szczególnie doceni natomiast kosmetyki nawilżające do twarzy bez dodatku substancji zapachowych, alergenów i innych substancji o potencjalnie drażniącym działaniu.

Oprócz prawidłowej pielęgnacji opartej o wysokiej jakości, profesjonalne kosmetyki nawilżające do twarzy, warto zadbać także o picie wody w odpowiednich ilościach, a także prowadzenie zdrowego, higienicznego trybu życia – czynniki takie, jak m. in. palenie tytoniu, stres czy niezdrowa dieta sprzyjają bowiem szybszej utracie wody i co za tym idzie, pogorszeniu wyglądu naszej cery.